
De Afrekening is een hitlijst die wordt uitgezonden door de Vlaamse radiozender Studio Brussel. De lijst, die sinds 1985 oorspronkelijk bestond uit de top 30 en de stoot, is sinds januari 2011 gewijzigd. Momenteel worden er 29 platen van de top 30 gedraaid, exclusief de sterkste daler, gevolgd door een plaat uit de Afrekening-geschiedenis en een potentieel Afrekening-cd-nummer, wat nog steeds resulteert in 31 nummers. De luisteraars bepalen de top 30 door middel van stemmen, met een nadruk op alternatieve muziek. Bovendien worden de beste nummers regelmatig op cd uitgebracht. Van september 2022 tot en met augustus 2023 bestond De Afrekening uit 40 nummers, maar sinds september 2023 is het teruggebracht tot een top 30 en wordt het uitgezonden op zaterdagochtend tussen 10:00 en 12:00 uur.
Het hitlijst ontstond in 1985 als onderdeel van de nieuwe weekendprogrammering, gepresenteerd door Herbert Bruynseels. Stefan Ackermans nam in 1990 het stokje over en bleef bijna 10 jaar aan het roer. Peter Van de Veire begon in 1999 met het presenteren van het programma en werd later opgevolgd door Roos Van Acker, Siska Schoeters en An Lemmens. In 2012 keerde Roos Van Acker terug als presentator, gevolgd door Joris Lenaerts vanaf september 2014. Margaux Amant nam van 2020 tot en met 2023 de presentatie voor haar rekening, waarna Olga Leyers het stokje overnam in september 2023.
Jaarlijks wordt ook De Eindafrekening samengesteld, waarbij een lijst wordt gemaakt van de meest populaire nummers van het afgelopen jaar, gebaseerd op het aantal stemmen dat ze ontvingen tijdens hun verschijning in De Afrekening.
Soulwax
Too Many DJ’s
Red Hot Chili Peppers
Around The World
Goo Goo Dolls
Iris
Bloodhound Gang
Along Comes Mary
Silverchair
Ana’s Song (Open Fire)
Soulwax
Saturday Meets Billie Jean
The Offspring
The Kids Aren’t Alright
Lit
My Own Worst Enemy
Massive Attack
Man Next Door
Suede
Everything Will Flow
Seesaw
Smoke
Eden
Party Girl
Basement Jaxx
Rendez-Vu
Metallica
Die, Die My Darling
The Chemical Brothers
Let Forever Be
Apollo 440
Stop the Rock
Skunk Anansie
Lately
New Radicals
Someday We’ll Know
De Mens
Radiohoofd
The Sheila Divine
Hum
Fountains of Wayne
Red Dragon Tattoo
Scritti Politti
Tinseltown to the Boogiedown
The Flaming Lips
Race for the Prize