
De Afrekening is een hitlijst die wordt uitgezonden door de Vlaamse radiozender Studio Brussel. De lijst, die sinds 1985 oorspronkelijk bestond uit de top 30 en de stoot, is sinds januari 2011 gewijzigd. Momenteel worden er 29 platen van de top 30 gedraaid, exclusief de sterkste daler, gevolgd door een plaat uit de Afrekening-geschiedenis en een potentieel Afrekening-cd-nummer, wat nog steeds resulteert in 31 nummers. De luisteraars bepalen de top 30 door middel van stemmen, met een nadruk op alternatieve muziek. Bovendien worden de beste nummers regelmatig op cd uitgebracht. Van september 2022 tot en met augustus 2023 bestond De Afrekening uit 40 nummers, maar sinds september 2023 is het teruggebracht tot een top 30 en wordt het uitgezonden op zaterdagochtend tussen 10:00 en 12:00 uur.
Het hitlijst ontstond in 1985 als onderdeel van de nieuwe weekendprogrammering, gepresenteerd door Herbert Bruynseels. Stefan Ackermans nam in 1990 het stokje over en bleef bijna 10 jaar aan het roer. Peter Van de Veire begon in 1999 met het presenteren van het programma en werd later opgevolgd door Roos Van Acker, Siska Schoeters en An Lemmens. In 2012 keerde Roos Van Acker terug als presentator, gevolgd door Joris Lenaerts vanaf september 2014. Margaux Amant nam van 2020 tot en met 2023 de presentatie voor haar rekening, waarna Olga Leyers het stokje overnam in september 2023.
Jaarlijks wordt ook De Eindafrekening samengesteld, waarbij een lijst wordt gemaakt van de meest populaire nummers van het afgelopen jaar, gebaseerd op het aantal stemmen dat ze ontvingen tijdens hun verschijning in De Afrekening.
Levellers
What a Beautiful Day
CAKE
Frank Sinatra
Beck
Jack-Ass
U2
Last Night on Earth
Oasis
D’You Know What I Mean?
Skunk Anansie
Brazen (Weep)
Suede
Filmstar
Tool
Ænema
John Lydon
Sun
Supergrass
Sun Hits the Sky
Channel Zero
Call on Me
Local H
Bound for the Floor
Sheryl Crow
A Change Would Do You Good
Bush
Bone Driven
Bloodhound Gang
Why’s Everybody Always Pickin’ on Me?
EELS
Your Lucky Day in Hell
The Smashing Pumpkins
The End Is the Beginning Is the End
The Wallflowers
One Headlight
Zita Swoon
Giving Up the Hero
Fountains of Wayne
Leave the Biker
Teenage Fanclub
Ain’t That Enough
Feeder
Tangerine
Osdorp Posse
Biobakmuziek
Blur
On Your Own
The Chemical Brothers
Electro Bank
Primal Scream
Star
Apollo 440
Krupa
Dog Eat Dog
Step Right In
R.E.M.
Revolution
Ween
Mutilated Lips
3 Colours Red
Copper Girl
Underworld
Moaner