
De Afrekening is een hitlijst die wordt uitgezonden door de Vlaamse radiozender Studio Brussel. De lijst, die sinds 1985 oorspronkelijk bestond uit de top 30 en de stoot, is sinds januari 2011 gewijzigd. Momenteel worden er 29 platen van de top 30 gedraaid, exclusief de sterkste daler, gevolgd door een plaat uit de Afrekening-geschiedenis en een potentieel Afrekening-cd-nummer, wat nog steeds resulteert in 31 nummers. De luisteraars bepalen de top 30 door middel van stemmen, met een nadruk op alternatieve muziek. Bovendien worden de beste nummers regelmatig op cd uitgebracht. Van september 2022 tot en met augustus 2023 bestond De Afrekening uit 40 nummers, maar sinds september 2023 is het teruggebracht tot een top 30 en wordt het uitgezonden op zaterdagochtend tussen 10:00 en 12:00 uur.
Het hitlijst ontstond in 1985 als onderdeel van de nieuwe weekendprogrammering, gepresenteerd door Herbert Bruynseels. Stefan Ackermans nam in 1990 het stokje over en bleef bijna 10 jaar aan het roer. Peter Van de Veire begon in 1999 met het presenteren van het programma en werd later opgevolgd door Roos Van Acker, Siska Schoeters en An Lemmens. In 2012 keerde Roos Van Acker terug als presentator, gevolgd door Joris Lenaerts vanaf september 2014. Margaux Amant nam van 2020 tot en met 2023 de presentatie voor haar rekening, waarna Olga Leyers het stokje overnam in september 2023.
Jaarlijks wordt ook De Eindafrekening samengesteld, waarbij een lijst wordt gemaakt van de meest populaire nummers van het afgelopen jaar, gebaseerd op het aantal stemmen dat ze ontvingen tijdens hun verschijning in De Afrekening.
Bloc Party
Flux
The Van Jets
What's Going On
Beirut
Nantes
Black Box Revelation
I Think I Like You
Headphone
Ghostwriter
Foo Fighters
Long Road to Ruin
Air Traffic
Shooting Star
Queens of the Stone Age
Make It Wit Chu
Freaky Age
Time Is Over
Radiohead
Jigsaw Falling Into Place
Arctic Monkeys
Teddy Picker
Arcade Fire
No Cars Go
Tim Vanhamel
Until I Find You
Sigur Ros
Hjiomalind
Daft Punk
Harder, Better, Faster, Stronger
Zornik
Get Whatever You Want
Mintzkov
Return & Smile
Klaxons
It’s Not Over Yet
Arid
Why Do You Run
Sioen
I Need a Drug
Serj Tankian
Empty Walls
Interpol
No I in Threesome
Nightwish
Amaranth
Kaiser Chiefs
Love’s Not a Competition (But I’m Winning)
Linkin Park
Shadow of the Day
Das Pop
Fool for Love
Simple Plan
When I'm Gone
The Wombats
Let's Dance to Joy Division